Goveja juha recept – kako skuhamo najboljšo govejo juho? Goveja juha je tradicionalna slovenska jed, brez katere si pač ne predstavljamo nedeljskega kosila. Čeprav verjetno že vse vemo o kuhanju goveje juhe, sem vseeno poiskala nekaj starih modrosti.
Za okusno govejo juho potrebujemo goveje meso, jušno zelenjavo, začimbe, vodo in sol. Ko je juha skuhana, jo precedimo in vkuhamo različne jušne zakuhe. Najpogosteje v govejo juho vkuhamo zdrobove žličnike, jušne rezance in ribano kašo.
Kako pravilno kuhamo govejo juho?
Kako pravilno kuhamo govejo juho? Nekaj nasvetov o kuhanju goveje juhe sem našla v starih kuharskih knjigah, kjer pravijo, da mora goveja juha vreti počasi in pokrita. Če bomo pustili, da juha premočno vre, bo verjetno motna, goveje meso iz juhe pa trdo in žilavo.
Popolna goveja juha nam bo uspela, če pristavimo meso v mrzlo vodo in vse skupaj počasi zavremo. Kadar želimo pri kosilu ponuditi odlično kuhano goveje meso, potem ga pristavimo v vrelo vodo. Meso bo takoj zakrknilo in mesni sok se ne bo izcedil v juho, zato bo meso tudi med kuhanjem ostalo sočno.
Zelo močno govejo juho bomo skuhali, če bomo uporabili mleto meso. Kuhanje goveje juhe z mletim mesom ni preveč poznano, včasih so takšno juho kuhali za bolnike. V receptih za govejo juho pogosto dobimo samo navodilo, naj dodamo jušno zelenjavo.
Kaj razumemo pod jušno zelenjavo? Pod jušno zelenjavo razumemo gomolje korenčka, zelene in peteršilja. Te gomolje dodamo skladno, nobena zelenjava ali začimba ne sme izstopati. Za lepšo barvo juhe, dodamo malo žafrana ali polovico zrelega paradižnika.
Goveja juha recept
Goveja juha mora biti bistra in ravno prav močna, to pomeni, da ne sme biti preveč mastna ali preveč vodena. Bistro govejo juho bomo skuhali, če bo juha vrela počasi in pokrita. Poleg govejega mesa, dodamo v večji lonec tudi nekaj govejih kosti, za boljši okus lahko tudi košček jeter ali kurje vratove ali hrbte.
V kakšnem loncu kuhamo govejo juho? Za kuhanje juhe vzamemo večji lonec, lahko je tudi litoželezni lonec ali kakšna druga posoda, ki je primerna za kuhanje na plinu ali na indukcijski plošči.
Katero meso je primerno za govejo juho? Uporabimo lahko meso od križa, flam, rebra, šimbas ali prsi. Za juho lahko uporabimo skoraj vse dele govejega mesa s kostmi vred.
Današnji recept je povzet po stari Slovenski kuharici:
- 1 kg govejega mesa s kostmi
- 3 l mrzle vode
- 3 korenčki
- 1 koren peteršilja z zelenjem
- 1/2 gomolja zelene in nekaj lističev zelenja
- 1/2 pora
- 1/2 čebule, narezane in popečene
- 2 stroka česna
- 2 stroka svežega graha, malo cvetače, lista zelja ali ohrovta
- košček podzemne kolerabe
- nekaj lističev suhih gob
- 1 lovorov list
- 1 sveži paradižnik
- 3 zrna celega popra
- sol
- 3 dag jeter
- ščepec žafrana
Korenčke ostrgamo, operemo in narežemo po dolgem ali na kolobarje. Prav tako očistimo in narežemo peteršiljevo korenino, por, gomolj zelene in čebulo.
Goveje meso s kostmi vred pristavimo z mrlo vodo, pustimo da počasi zavre. Beljakovine v mesu počasi zakrknejo, s tem se v juho izloči več mesnega soka. Če meso pristavimo v vrelo vodo, bo mesni sok ostal v vlaknih in meso bo bolj sočno in okusno, juha pa malce slabša.
Kako skuhamo bistro govejo juho?
Ko juha zavre, dodamo jetra ali malo kurjih hrbtov, očiščeno in narezano jušno zelenjavo, narezano in popečeno čebulo, česen, poper, lovorov list in sol. Proti koncu kuhanja dodamo cel paradižnik, tik pred koncem kuhanja pa dodamo še žafran, ki smo ga prej namočili v malo vroče vode. Namočen žafran s tekočino vred zlijemo v juho.
Juha naj počasi vre do dve uri. Pene, ki se nabirajo po vrhu juhe ne pobiramo, saj so to izločene beljakovine iz mesa in se bodo med kuhanjem porazgubile in očistile juho, da bo lepo bistra.
Ko je juha kuhana, jo odstavimo z ognja in jo nekaj časa pustimo da se umiri in zbistri. Juho nato precedimo in zakuhamo poljubno jušno zakuho. Preden juho postrežemo, jo potresemo s svežim, drobno sesekljanim peteršiljem ali drobnjakom.
Recept za mehke in puhaste zdrobove žličnike
Imate v goveji juhi radi puhaste in mehke zdrobove žličnike? Potem je tale preprost recept pravi za vas!
- 2 žlici olja
- 1 žlica mleka
- 2 jajci
- 12 dag pšeničnega zdroba
Najprej ločimo rumenjake in beljake. Rumenjakom dodamo dve žlici olja in žlico mleka ter vse skupaj penasto umešamo. Iz beljakov stepemo trd sneg in ga z zdrobom vred dodamo k masi iz rumenjakov. Rahlo premešamo in takoj z žlico zakuhamo v vrelo vodo ali juho.
V večji posodi zavremo slano vodo in nato z žlico vkuhavamo žličnike. Posoda mora biti precej velika, da lahko žličniki narastejo. Kadar juho takoj postrežemo, žličnike vkuhamo neposredno v juho. Kadar juho postrežemo kasneje, je bolje, če žličnike zakuhamo v vodi in jih kasneje vložimo v vročo juho.