Piščančji ajmoht ali obara, je slovenska narodna jed, okusna in izredno priljubljena jed na žlico. Kokošjo obaro lahko pripravimo po različnih receptih, za danes sem izbrala stare tradicionalne slovenske recepte za kurji ajmoht.čAjmojt so včasih gospodinje pripravljale iz slabših delov mesa, dodale so tudi drobovino.
Pogosto so v piščančji ajmoht zakuhale tudi vodne žličnike ali zdrobove žličnike. Ajmoht so ponudile z ajdovo kašo, z ajdovimi ali krompirjevimi žganci, širokimi rezanci, ponekod tudi s praženim krompirjem ali celo pire krompirjem.
Piščančji ajmoht – ali poznate razliko pri pripravi piščančjega ajmohta ali piščančje obare?
Verjetno ste mislili, da sta piščančji ajmoht in piščančja obara eno in isto? Seveda vsi uporabljamo izraz ajmoht za piščančjo obaro. Vendar pozor! V okolici Maribora, Dravskega in Ptujskega polja in po Dravski dolini, so naši predniki zelo dobro poznali razliko med ajmohtom in kurjo obaro.
Pri kuhanju kurjega ajmohta, so včasih gospodinje dale meso, drobovino, zelenjavo in začimbe v velik lonec, zalile z vodo in počasi kuhale. Pri pripravi kurje obare, pa so meso najprej popekle, nato dodale vse ostale sestavine, zalile s kostno juho in nato počasi kuhale.
Novejši recepti za ajmoht priporočajo več zelenjave, skoraj vedno pa dodamo žličnike. Piščančjo obaro postrežemo kot samostojno jed, posebej če vanjo zakuhamo vodne ali zdrobove žličnike, več zelenjave, ajdovo kašo ali krompir. Seveda lahko ajmoht postrežemo tudi samo s kosom domačega kruha ali pa zraven postrežemo celo pire krompir.
Ajmoht ima bogato slovensko kulinarično zgodovino, včasih je bil na mizi tudi pri pomembnih kmečkih opravilih, kot je bila na primer košnja. Kokošji ajmoht pa so ponudili tudi bolnikom in mladim mamicam, da so se okrepili s krepko enolončnico. Kurjo obaro po pogosto postregli tudi Pustnem in Velikonočnem času.
Kurja obara z drobovino, zelenjavo in žličniki
Kurja obara z drobovino, zelenjavo in žličniki, je stara slovenska narodna jed. Piščančji ajmoht je bil klasična jed delavskih družin, posebej med obema prvo in drugo svetovno vojno. Čeprav so imele gospodinje pičlo izbiro živil, so znale pripraviti pester jedilnik.
Poleg ajmohta, so imele delavske družine pogosto na mizi tudi govnač, žgance, češplove knedle, jabolčni štrudl ali šmorn. V Primorskem delu so pogosto postregli joto, drugje pa tudi boranjo, čorbo, pasulj ali sarmo.
Recept za kurjo obaro:
- 1 kokoš ( uporabimo lahko celo kuro, tudi drobovino)
- 5 dag svinjske masti (če je mastna kokoš, uporabimo manj masti)
- 10 dag čebule
- 10 dag korenja
- 10 dag peteršiljeve korenine
- 5 dag gomolja zelene
- 4 dag moke
- približno 3 litre vode
- sol in poper
- naribana limonina lupinica
- majaron
- 1/4 l cvička
- 2 sveža paradižnika ( po želji lahko dodamo tudi malo paradižnikove mezge)
Kokoš razrežemo na koščke, drobovino dobro očistimo. V ponvi razgrejemo svinjsko mast in na njej zarumenimo drobno sesekljano čebulo. Dodamo narezano piščančje meso, drobovino in narezano zelenjavo. Vse skupaj počasi pražimo. Ko meso porumeni, ga po želji malo pomokamo, prepražimo in zalijemo z vodo.
Solimo, popramo in dodamo še naribano limonino lupinico in majaron. Po želji dodamo med praženjem svež paradižnik ali paradižnikovo mezgo. Pred koncem kuhanja obari prilijemo cviček, lahko pa tudi malo kisa.
Podobno pripravimo tudi piščančji ajmoht s prežganjem. Kokoš narežemo na koščke, dodamo drobovino, narezano zelenjavo, zalijemo z vodo in kuhamo kot juho. K ajmohtu lahko dodamo tudi malo krompirja. Iz maščobe in moke naredimo prežganje, ga razkuhamo in zlijemo k obari. Jed naj še pol ure vre, na koncu dodamo cviček ali kis.
K kurji obari ali kokošjemu ajmohtu ponudimo ajdove žgance, v jed pa lahko zakuhamo tudi vodne žličnike.
Vodni žličniki za obaro
Vodni ali vodeni žličniki so priljubljena priloga obaram, običajno žličnike zakuhamo neposredno v obaro.
Recepti za vodne žličnike:
- 50 dag moke
- 3 dl kropa
- 2 jajci
- zabela
Moko polijemo z 2 ali 3 dl kropa in jo dobro premešamo v testo. Testu nato primešamo jajci, ga še enkrat premešamo in iz njega oblikujemo z mokro žličko majhne žličnike in jih skuhamo v slanem kropu ali neposredno v vrelo obaro.
Kadar vodne žličnike kuhamo posebej in jih postrežemo kot prilogo, naj v vreli vodi vrejo najmanj 1/4 ure. Nato jih odcedimo in polijemo z mrzlo vodo. V manjši ponvi na masti prepražimo krušne drobtine, dodamo žličnike in jih dobro pogrejemo.
Kokošji ajmoht z ajdovimi žganci
Kokošji ajmoht pogosto postrežemo tudi z ajdovimi žganci, na Koroškem pa so včasih zraven ponudili tudi koroške zdrobove žgance.
Recept za kokošjo obaro z ajdovimi žganci:
- 1 kg kurjega mesa
- 2 žlici moke
- 2 žlici masti
- 2 korenčka
- peteršilj in majaron
- 1 lovorov list
- 1 čebula
- kis
- poper in sol
- voda ali čista kokošja juha
Kurje meso narežemo na primerne kose, čez nalijemo vodo ali čisto kurjo juho, lahko tudi kostno juho in pristavimo na ogenj. Nastrgamo očiščen korenček in peteršiljevo korenino in oboje stresemo k mesu. Solimo in počasi kuhamo. Medtem ko se meso kuha, na masti zarumenimo sesekljano čebulo, napravimo svetlo prežganje, ga zalijemo in moko gladko prekuhamo.
Prežganje zlijemo k juhi, dodamo lovorov list in majaron. Ko je meso kuhano, je ajmoht gotov. Preden ajmoht postrežemo, ga popramo in okisamo z belim vinom ali kisom. K obari ponudimo gozdarske ajdove žgance ali koroške zdrobove žgance.
Gozdarski ajdovi žganci
Gozdarski ajdovi žganci so slovenska narodna jed, ki so jo za malico pripravljali gozdarji. Gozdarske žgance so pripravljali iz koruzne ali ajdove moke, najpogosteje so jih postregli k ajmohtu ali obari.
Recept za gozdarske ajdove žgance:
- 60 dag ajdove moke
- zaseka za zabelo
- 3/4 slanega kropa
Ajdovo moko pražimo na suho v železni ponvi nad žerjavico. Tako so žgance pripravljali gozdarji v gozdu, doma pa jih pripravimo v navadni ponvi. Moko pražimo toliko časa, da postane svetlo rjava. Nato moko zalivamo s slanim kropom in ves čas mešamo, da nastanejo drobni žganci.
Pokrijemo in pustimo, da se še napnejo. Medtem segrejemo prekajeno zaseko, nanjo stresemo žgance in jih med mešanjem potrpežljivo pečemo še 15 minut. Žgance ponudimo k ajmohtu ali kot samostojno jed, lahko tudi s kislim mlekom.
Kokošja obara z ajdovo kašo
Kokošja obara z ajdovo kašo je slovenska narodna jed na žlico, ki prihaja iz Štajerskih koncev.
Recept za kokošjo obaro z ajdovo kašo:
- 1 kg kokoši
- 2 korenčka
- 2 peteršiljevi korenini
- 1 čebula
- 2 žlici moke
- 2 žlici svinjske masti
- 1/2 kozarčka belega vina
- majaron
- 1 1/2 l vode
- poper in sol
Ajdova kaša:
- 1/2 l ajdove kaše
- 1 čebula
- 2 žlici masla
- 1 l slanega kropa
- sol
Kokoš razsekamo na manjše kose, zalijemo z vodo, solimo in pristavimo na ogenj. Očiščeno korenje in peteršilj narežemo na kocke in stresemo k mesu. Medtem ko se kokoš kuha, na masti zarumenimo sesekljano čebulo in z moko napravimo svetlo prežganje. Prežganje zalijemo in razkuhamo, na koncu mu dodamo majaron, poper in sol. Začinjeno prežganje zlijemo v juho in okisamo z belim vinom.
Pripravimo ajdovo kašo. Oprano in osušeno kašo stresemo v ponev na ogreto maslo, na kateri smo zarumenili drobno sesekljano čebulo in zalijemo z vrelo vodo. Ponev postavimo v vročo pečico, da se kaša od vseh strani enakomerno segreva in skuha. Na kuhano kašo nadrobimo kosme masla in jo z vilicami zrahljamo. Tako pripravljeno kašo ponudimo k kokošjemu ajmohtu.
Kokošja obara s krompirjem in zelenjavo
Kokošja obara s krompirjem in jušno zelenjavo, je odlična mesno krompirjeva enolončnica.
Recept za kokošjo obaro s krompirjem:
- 1 kg kokoši
- 1/2 krompirja
- 2 korenčka
- 2 žlici moke
- 2 žlici masti
- 1 čebula
- peteršilj
- majaron
- lovorov list
- malo kisa
- 1 liter in 1/2 vode
- sol in poper
Kokoš razsekamo, jo zalijemo z vodo, solimo in pristavimo na ogenj. Medtem ko se kokoš kuha, olupimo in narežemo krompir, korenje, peteršilj in sesekljamo čebulo. Ko je kurje meso na pol kuhano, mu dodamo narezano zelenjavo. Na masti zarumenimo čebulo, naredimo prežganje, ga zalijemo in razkuhamo.
Prežganje zlijemo k juhi, dodamo lovorov list, majaron in sesekljan peteršilj. Juho prevremo in okisamo. Ajmoht ponudimo z žganci ali žličniki.
Kurja obara s kostno juho
Kurjo obaro ali piščančji ajmoht so gospodinje, posebej na Štajerskem, običajno zalivale s kostno juho. Posebnost tega recepta je tudi ta, da so proti koncu kuhanja dodali malo pehtranovega kisa.
Recept za kurjo obaro s kostno juho:
- 70 dag kurjega mesa
- 1 1/4 l kostne juhe
- 1 žlica svinjske masti
- 1 žlica moke
- 1 žlica drobtin
- jušna zelenjava; korenček, zelena, peteršilj, čebula, por
- 1 žlica sesekljane čebule
- 1 strok česna
- poper in sol
- 1 lovorov list
- majaron
- timijan
- pehtranov kis
Kurje meso zrežemo na kose in jih damo kuhat v kostno juho. Ko juha z mesom zavre, dodamo na rezine narezano jušno zelenjavo, timijan, majaron, lovorov list, solimo in popramo. Na masti prepražimo moko, dodamo drobno sesekljano čebulo in ko zarumeni, dodamo krušne drobtine in strt česen.
Ko česen zadiši, zalijemo prežganje z mrzlo vodo, ga gladko razmešamo in zlijemo k obari. Tik pred koncem kuhanja prilijemo malo pehtranovega kisa.
Viri: Piščančji ajmoht:
- Kuhajmo po domače; Kristina Merc Matjašič
- Moji najljubši recepti; Karapandža
- Sodobna kuharica; leto 1974; avtorji: dr. Damjana Beber, Andreja Grum, Pepika Levstek, Marjeta Prašnikar, Marija Rapoc in Marica Šlajmer
- Kuharica; leto 1986; Milena Motoh, Mira Šilc in Anica Šuštaršič