Recepti s špinačo – kako pripravimo najboljše jedi s svežo ali zamrznjeno špinačo? Špinača je okusna zelenjava, ki vsebuje veliko vitamina A, zato si jo pogosto pripravimo, če želimo zgladiti gubice na obrazu. Špinača vsebuje mnoge antioksidante, ki krepijo imunski sistem in delujejo protivnetno.
Najpomembnejši antioksidant v špinači sta vitamina C in E. Vam primanjkuje vitamina V ali folne kisline? Pripravite si okusno enolončnico iz sveže špinače! Za dobro prebavo naše črevesje potrebuje vlaknine, špinača je odličen vir rastlinskih vlaknin. Že pregovorno je špinača dobra za moč in mogoče so se nam jedi s špinačo zamerile v otroštvu. Vendar lahko to okusno zelenjavo pripravimo na mnoge načine in po različnih receptih.
Recepti s špinačo
Špinača vsebuje tudi veliko železa, ki našemu organizmu pomaga preganjati utrujenost. Poleg klasične špinače, lahko iz sveže špinače pripravimo tudi smutije, sveže liste lahko dodamo v sendviče ali pa iz špinače pripravimo musako ali osvežilno zelenjavno juho.
V špinači se nahaja tudi lutein, ki skrbi za zdravje naših oči. Skodelica špinače vsebuje samo 40 Kcal, zato jo lahko vključimo tudi v shujševalno dieto. Špinača je nepogrešljiva za pripravo kremnih juhic!
Kremna špinača s kislo smetano
Klasično špinačo postrežemo s pire krompirjem, odlično se poda zraven kuhane govedine. Za pripravo kremaste špinače bomo potrebovali približno 15 minut, v tem času skuhamo tudi krompir in že imamo na mizi okusno kosilo.
Recept za kremasto špinačo:
- 1, 5 kg mlade špinače
- 1 žlica olivnega olja
- 1 žlička moke
- 3 strti stroki česna
- 2 dl smetane ali 1 dl mleka
- 3 žlice kisle smetane
- sol
Špinačo očistimo, operemo in stresemo v slan krop, vre naj približno 3 minute. Nato špinačo dobro odcedimo in zmiksamo s paličnim mešalnikom.
V ponvi segrejemo olivno olje in na njem popražimo moko, da se speni. Dodamo zmiksano špinačo in strt česen, premešaamo in zalijemo s toliko smetane ali mleka, da dobimo gosto omako.
Znižamo temperaturo in jed naj vre še 3 minute. Po potrebi špinači dodamo malo smetane ali mleka. Tik pred koncem kuhanja dodamo kislo smetano, premešamo in ponudimo kot prilogo s pire krompirjem.
Dušena špinača
Dušeno špinačo postrežemo kot prilogo, najbolj se ujema s pire krompirjem, postrežemo jo lahko tudi z jajcem na oko.
Recept za dušeno špinačo:
- 1 kg mlade špinače
- 8 dag masti ali masla
- 5 dag drobtin
- limonin sok
- poper in sol
- muškatni orešček
Mlado špinačo očistimo, operemo in odcedimo. Nato špinačo zmeljemo, sok, ki nastane prihranimo. Mleto špinačo dušimo na masti ali maslu 5 minut.
Primešamo drobne krušne drobtine, limonin sok, poper in nariban muškatni orešček. Tik pred koncem kuhanja dodamo sol. Če jed pripravljamo za otroke, izpustimo močne začimbe in dodamo malo sladkorja.
Špinača s slanino
Špinača s slanino je okusna priloga, postrežemo jo s pire krompirjem in kuhano govedino.
Recept za špinačo s slanino:
- 1 kg mlade špinače
- slan krop
- 7 dag slanine
- 4 dag moke
- 1 čebula
- svež peteršilj
- 1/4 l mleka
- sol
Špinačo očistimo, operemo in skuhamo v slanem kropu. Kuhano špinačo odcedimo in drobno sesekljamo. Slanino zrežemo na drobne kocke in jo prepražimo z moko.
Dodamo drobno sesekljano čebulo in peteršilj. Vse skupaj zalijemo z mlekom in z malo vode, v kateri smo kuhali špinačo. Solimo in dobro prekuhamo, nato dodamo sesekljano špinačo. Preden jed ponudimo, ji primešamo pest drobno sesekljane sveže špinače.
Špinačna juha
Špinačno juho ponudimo pri kosilu, okus izboljšamo, če dodamo v mleku razžvrkljan rumenjak in pest sveže, drobno sesekljane špinače.
Recept za špinačno juho:
- 75 dag špinače
- slan krop
- 8 dag olja
- 4 dag moke
- česen
- 2 l čiste juhe
- svež peteršilj
- sol in poper
Špinačo očistimo, operemo in skuhamo v slanem kropu. Ko je kuhana, jo pretlačimo ali drobno sesekljamo. Iz moke in olja naredimo prežganje in na njem prepražimo drobno sesekljan česen. Zalijemo z juho in z malo vode, v kateri smo kuhali špinačo. Dodamo drobno sesekljan peteršilj, solimo in popramo.
Vse skupaj dobro prevremo in nato dodamo pretlačeno špinačo. Tik pred koncem kuhanja, juhi dodamo v mleku razžvrkljan rumenjak in pest drobno sesekljane surove špinače.
Špinačni narastek
Špinačni narastek je okusna jed, ki jo lahko ponudimo kot samostojni obrok ali kot prilogo.
Recept za špinačni narastek:
- 15 dag kuhane špinače
- 20 dag skute
- 8 dag kruha
- 2 jajci
- 4 stroki česna
- sol in poper
- 1 žlica sesekljanega peteršilja
- 3 žlice kisle smetane
Peteršilj in kuhano, dobro odcejeno špinačo drobno sesekljamo. Kruh drobno narežemo in ga skupaj s skuto, rumenjakom in strtim česnom zmešamo med špinačo. Iz beljakov naredimo trd sneg, ga solimo in dodamo špinačni zmesi. Zmes zlijemo v namaščen model za narastek za dva prsta debelo.
Premažemo s kislo smetano in postavimo v pečico. Pečemo pri 190 stopinjah C približno pol ure. Maso lahko pripravimo prejšnji dan in jo nato spečemo tik pred kosilom.
Špinačna lazanja
Lazanja malo drugače!
- 30 dag rezančnega testa za lazanjo
- 30 dag kuhane špinače
- 20 dag skute
- 2 jajci
- 8 dag kruha
- 4 stroki česna
- svež peteršilj
- sol
- 2 žlici kisle smetane
Omaka za špinačno lazanjo:
- 5 dag masla
- 4 dag moke
- 5 dl mleka
- 1 jajce
- česen
- sol
- muškatni orešček
- kisla smetana
- 10 dag sira
- 5 dag parmezana
Testo za lazanjo kuhamo v slanem kropu sedem minut. Krpice nato z lopaticami dvignemo iz vode in polagamo na vlažen prt, drugo ob drugo, da se ne zlepijo. Pripravimo špinačni nadev. Oprano špinačo prevremo, odcedimo in ožamemo. Nato špinačo drobno sesekljamo in dodamo k razmešani skuti. Dodamo drobno narezan kruh, jajci, drobno sesekljan česen, peteršilj, sol in kislo smetano.
Pripravimo omako.V ponvi razpustimo maslo, zamešamo moko in zalijemo s hladim mlekom. Ves čas mešamo,da dobimo gladko belo omako, ki naj vre 3 minut. Odstavimo in dodamo jajce, začinimo in če je bešamel omaka pregosta, dodamo še malo kisle smetane. Dve tretjini omake zamešamo med špinačni nadev.
Pekač pokapljamo z oljem in naložimo plast testenih krp za lazanjo, po njih razgrnemo nadev, nariban sir in parmezan. Nato čez položimo naslednjo plast krpic za lazanjo in nato spet nadev. To ponavljamo toliko časa, da porabimo vse sestavine.
Zadnjo plast krpic samo izdatno namažemo s prihranjeno bešamel omako in potresemo s sirom. Robove posode obrišemo. Špinačno lazanjo pečemo 35 minut pri 190 stopinjah C. Ko je lazanja pečena, jo vzamemo iz pečice in pokrijemo z drugim pekačem za 10 minut, da se prepoji s sokovi in zmehča.
Gratinirana špinača
Gratinirana špinača je okusna in preprosta jed, ki jo pripravimo z nekaj naribanega sira, maslom in malo strtega česna.
Recept za gratinirano špinačo:
- 800 g špinače
- ščepec muškatnega oreščka
- sol
- 80 g masla
- 3 stroki česna
- 80 g naribanega sira
Špinačo očistimo in 10 minut kuhamo v slanem kropu. Nato špinačo odcedimo, na hitro oplaknemo z mrzlo vodo in nežno ožamemo. Ožeto špinačo nato zmiksamo.
V ponvi segrejemo polovico masla, dodamo strt česen in ko zadiši, dodamo špinačo. Premešamo, nekaj časa dušimo in nato dodamo ščepec muškatnega oreščka. Še enkrat premešamo in odstavimo z ognja. Primešamo polovico naribanega sira in premešamo.
Špinačo s sirom položimo v namaščen pekač, prelijemo s preostalim stopljenim maslom in potresemo s preostalim naribanim sirom. Pečico ogrejemo na 180 stopinj C, špinačo s sirom pečemo 20 minut, toliko časa, da se sir po vrhu lepo zapeče.
Recepti s špinačo; viri:
Recepti s špinačo: Recepti sestre Nikoline