Krompir je med najbolj priljubljenimi vrstami zelenjave, saj ga gojijo v vseh delih sveta. Poznamo veliko različnih sort krompirja, ki so značilne za posamezne države. Krompir je primeren za večino svetovnih kuhinj in je najbolj vsestransko živilo, saj ga lahko kombiniramo tako z drugo zelenjavo, kot tudi z mesom ali ribami.
V 100 gramih krompirja se nahaja 87 Kcal, vsebuje beljakovine, energijsko bogat škrob, rastlinske vlaknine in je dober vir vitamina C. Večina vitaminov je tik pod lupino, zato za ohranitev koristnih učinkovin, krompir kuhamo z lupino vred. Krompirjeve jedi pripravljene brez maščobe, so tudi primerne dietne jedi.
Krompir – kako pravilno skladiščimo krompir in kako ga pravilno kuhamo?
Ko kupujemo krompir vedno preverimo, da je čvrst in ima gladko ter napeto lupino. Najboljši je mlad, ki ga takoj porabimo, starega pa lahko skladiščimo v hladnem, temnem in suhem prostoru. Če je izpostavljen svetlobi, lahko pozeleni in dobi neprijeten okus. Krompir, ki se obarva zeleno, lahko vsebuje tudi več naravnih strupov glikoalkaloidov.
Za ohranitev hranilno vrednost tega čudovitega gomolja, ga pečemo in kuhamo skupaj z lupino. Najbolje da ga pred pripravo skrtačimo, namesto da ga lupimo. Kadar je v receptu navodilo, da ga moramo olupiti, potem celega skuhamo in šele nato olupimo. Za kuhanje v vodi so primerne voskaste sorte, ki se med kuhanjem ne razkuhajo.
Poznamo veliko receptov za krompirjeve jedi; odlične so jedi iz krompirja in čebule, odlično se ujema s slanino, pripravimo lahko naribanega, pečenega, kuhanega, kuhanega v sopari ali dušenega. Krompir lahko v enolončnicah kombiniramo tudi s fižolom, tako stročjim, kot s fižolom v zrnju.
Krompir se odlično ujema z drugo zelenjavo, poznamo mnoge recepte, kjer ga kombiniramo s sirom ali šunko. V današnjem članku se bomo posvetili krompirjevim jedem na žlico, saj lahko krompir uporabimo v mnogih enolončnicah in juhah.
Krompirjeva juha z grahom in krutoni
Krompir je osnova za številne preproste in okusne domače juhe. Poleg klasične krompirjeve juhe, lahko s krompirjem kombiniramo tudi drugo zelenjavo.
Krompir je odličen za zgoščanje jedi, zato nam v juhe ni potrebno dodajati prežganja. Krompirjeva juha z grahom je izredno okusna enolončnica, krompir da jedi nežen priokus, ki ga s svojim značilnim okusom zaokroži grah.
Recept za krompirjevo juho z grahom:
- 2 žlici olivnega olja
- 450 g krompirja
- 2 čebuli
- 75 g graha
- 1 l zelenjavne jušne osnove
- 60 g naribanega trdega sira
- sol in poper
Recept za krutone:
- 3 žlice masla
- 1 strok česna
- 1 žlica sesekljanega peteršilja
- 1 rezina kruha
V večji ponvi segrejemo olivno olje in dodamo na kocke narezano čebulo. Takoj nato dodamo neolupljen krompir, narezan na kocke. Premešamo in 5 minut pražimo na šibkem ognju, vmes ves čas močno mešamo. Dodamo suh, zelen grah, prilijemo zelenjavno jušno osnovo, zavremo in pokrijemo. Zmanjšamo temperaturo in juho počasi kuhamo približno pol ure.
Medtem ko se juha kuha, pripravimo krutone. V ponvi segrejemo maslo, dodamo strt česen, sesekljan peteršilj in kruhove kocke. Premešamo in dve minuti pražimo, toliko časa, da kruhove kocke lepo porjavijo. Ves čas močno mešamo.
Ko je krompir mehak in grah kuhan, v juho vmešamo nariban sir, solimo in popramo, ter počasi segrevamo, da se sir stopi. Juho nalijemo v ogrete skodelice, potresemo s krutoni ali popečenimi kruhovimi kockami in takoj postrežemo.
Krompirjeva enolončnica z lečo in prekajenim mesom
Krompir se odlično ujema tudi z lečo in prekajenim svinjskim mesom. Leča je okusna stročnica, ki je odličen vir rastlinskih beljakovin, vsebuje tudi ogljikove hidrate in nekaj maščob. V leči je tudi železo, kalij, magnezij in cink.
Kot zanimivost naj povem, da uživanje leče nevtralizira mlečno kislino v mišicah in blago znižuje holesterol. Če lečo v enolončnicah kombiniramo z žiti, mlekom ali jajci, zadostimo potrebam našega telesa po nujno potrebnih aminokislinah.
Recept za krompirjevo enolončnico z lečo:
- 300 g leče
- 2 žlici masla
- 1 čebula
- 2 korenčka
- 1 strok česna
- 450 ml vode
- 1 lovorov list
- ščepec žajblja
- ščepec rožmarina
- 1 l kokošje jušne osnove
- 225 g na kocke narezanega krompirja
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 115 g na kocke narezanega prekajenega mesa
- sol in poper
- sesekljan svež peteršilj
Lečo preberemo, oplaknemo in odcedimo. V večji ponvi stopimo maslo, dodamo drobno sesekljano čebulo, strt česen in drobno narezan korenček. Pokrijemo in pet minut počasi dušimo, da se čebula malo zmehča, vendar ne sme porjaveti. Vmes pogosto premešamo.
Nato dodamo lečo, lovorov list, žajbelj in rožmarin. Vse skupaj zavremo, znižamo temperaturo, pokrijemo in počasi kuhamo deset minut.
Zelenjavi nato prilijemo kurjo jušno osnovo, dodamo na kocke narezan krompir, paradižnikovo mezgo in na manjše kocke narezano gnjat. Juho znova zavremo, pokrijemo in pustimo, da počasi vre še pol ure. Ko je zelenjava mehka, dodamo sol in poper, ter odstranimo lovorov list.
Juho postrežemo v globokih ogretih krožnikih, preden jo postavimo na mizo, juho potresemo z drobno sesekljanim peteršiljem.
Piščančja juha z mladim krompirjem in zelenjavo
Piščančja juha z mladim krompirjem in zelenjavo je prava kulinarična poslastica. Namesto mladega krompirja lahko seveda uporabimo tudi starejši krompir. Uporabili bomo piščančji file, juho bomo obogatili z beluši in sladkor smetano.
Recept za piščančjo juho z mladim krompirjem:
- 1 l piščančje jušne osnove
- 175 g piščančjega fileja
- vejica svežega pehtrana
- vejica svežega peteršilja
- 2 strta stroka česna
- 125 g mladega korenčka, razrezanega na četrtine
- 225 g na četrtine narezanega mladega krompirja
- 4 žlice moke
- 125 ml mleka
- 5 poševno narezanih mladih čebul
- 85 g razpolovljenih in na 4 cm dolge kose narezanih mladih belušev
- 125 ml sladke smetane
- 1 žlica drobno sesekljanega peteršilja
- 1 žlica drobno sesekljanega pehtrana
- sol in poper
V večjo posodo zlijemo piščančjo jušno osnovo, dodamo narezan piščančji file, vejico pehtrana, vejico peteršilja in strt česen. Zavremo, pokrijemo in kuhamo toliko časa, da je piščančji file kuhan, a še vedno čvrst. Ko je piščančje meso kuhano, ga vzamemo iz juhe in narežemo na majhne koščke. Juho precedimo in zlijemo nazaj v lonec, ter jo spet zavremo.
V juho dodamo korenček, pokrijemo in počasi kuhamo 5 minut. Nato dodamo narezan mlad krompir, spet pokrijemo in počasi kuhamo 12 minut, da se zelenjava zmehča.
Medtem ko se zelenjava kuha, v posodico stresemo moko in ji postopoma primešamo mleko, da dobimo gosto kašo. Prilijemo malo vroče juhe in dobro premešamo, da dobimo gladko tekočino. Zmes moke in mleka zlijemo v juho, dobro premešamo in zavremo. Juha naj vre 5 minut, da se juha zgosti, vmes večkrat dobro premešamo.
V juho dodamo še mlado čebulo, beluše in na koščke narezan piščančji file. Znižamo temperaturo in pustimo juho počasi vreti 15 minut, da se zelenjava zmehča. Proti koncu kuhanja vmešamo sladko smetano, sesekljan pehtran in peteršilj. Po okusu solimo in popramo ter takoj postrežemo.
Krompirjeva juha s testeninami
V krompirjevo juho lahko poleg zelenjave dodamo tudi testenine, riž ali kakšno klobaso. Danes bomo skuhali navadno krompirjevo juho, ki jo bomo obogatili s testeninami.
Krompirjeva juha s testeninami:
- 50 dag krompirja
- 1, 5 l vode
- sol in kumina
- 1 lovorov list
- 2 pesti testenin
- 2 žlici olja
- 1 žlica moke
- 1 žlica paprike
- 2 žlici paradižnikove mezge
- peteršilj
Krompir olupimo, operemo in zrežemo na kocke. Prilijemo vodo in damo kuhat. Dodamo kumino, lovor in solimo. Ko krompir vre že 10 minut, dodamo še testenine.
Kuhanim sestavinam primešamo svetlo prežganje, ki mu dodamo sesekljano čebulo in na koncu rdečo papriko. Juho še enkrat zavremo, nato dodamo paradižnikovo mezgo in potresemo s sesekljanim peteršiljem.
Viri; Krompir:
- Dobra domača kosila; Marija Fras
- Slovenska kuharica; Krompirjeve jedi
- Najboljši recepti; Krompir