1
Zelo priljubljene so mineštre, kjer uporabimo sezonsko zelenjavo, ki trenutno raste na vrtu ali je v ponudbi na tržnici. V krepki in hranljivi enolončnici lahko združimo odlične okuse zelenjave in mesa. Priljubljene so tudi krompirjeve enolončnice, jedi na žlico s fižolom in stročnicami, ter razne juhe in obare.
15 najboljših jedi na žlico
Pravilno pripravljena mineštra vsebuje beljakovine, ogljikove hidrate, vitamine in minerale. Pogosto jih ponudimo kot samostojno jed, zraven ponudimo samo kos kruha. Zelenjavne enolončnice obogatimo z dodatkom riža, testenin, stročnic, ješprenčka in raznih jušnih zakuh.
Pri kuhanju jedi na žlico veliko vlogo igrajo tudi začimbe, nepogrešljiv je lovorov list, česen, majaron ali timijan. Kuhanje minešter pogosto pričnemo s praženjem sesekljane čebule, v starih receptih pa za zgoščanje enolončnic priporočajo prežganje iz moke. Najlepše pri pripravi jedi na žlico je to, da lahko pri receptih naredimo kaj po svoje, dodamo kakšno začimbo več ali manj in jed bo še vedno okusna.
Boranja – Kako pripravimo najboljšo boranijo?
Boranja ali boranija je enolončnica s stročjim fižolom, krompirjem in mesom. Najpogosteje za pripravo boranije uporabimo svinjsko meso, odlična pa je tudi goveja boranja ali celo brezmesna boranja. Torej, kako se dela boranja? Tudi za to jed poznamo več receptov, danes sem izbrala recept iz stare kuharske knjige, ki izhaja še iz Jugoslavije.
Recept za boranjo:
- 50 dag svinjske vratovine
- sol
- 50 dag paradižnika
- 50 dag stročjega fižola
- vejica šetraja
- zelenjavna jušna osnova
- šopek svežega peteršilja
- 2,5 dag masla
- 1 žlica moke
- poper
Dva litra zelenjavne jušne osnove ali vode pristavimo na ogenj. Ko zavre, dodamo meso in ga počasi kuhamo 20 minut. Medtem očistimo in operemo stročji fižol, ter ga narežemo na koščke. Po 20 minutah ga stresemo k mesu in počasi kuhamo naprej.
Paradižnike prelijemo z vročo vodo, jih olupimo in drobno sesekljamo. Paradižnike stresemo k mesu in fižolu, dodamo vejico šetraja. Jed še naprej kuhamo, toliko časa, da se fižol zmehča.
Svež peteršilj drobno sesekljamo. Moko in maslo zgnetemo v masleno kroglico in jo z metlico vtepemo v jed. Ko se boranja zgosti, dodamo poper in sesekljan peteršilj. Še enkrat dobro premešamo in še vroče postrežemo.
Fižolov golaž
Fižolov golaž je okusna enolončnica s fižolom, ki jo postrežemo kot samostojno jed. Za povrh lahko postrežemo kos sveže pečene potice ali kakšno drugo sladico.
Recept za fižolov golaž:
- 3 čebule
- 2 lončka kuhanega fižola
- 1 žlica moke
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 1 žlica kisa
- sol in poper
- majaron in kumina
- fižolovka za zalivanje
- 1 žlica svinjske masti
Fižol prejšnji dan namočimo in ga v isti vodi naslednji dan skuhamo. Fižolovko, vodo v kateri smo kuhali fižol, prihranimo za zalivanje.
Čebulo drobno sesekljamo in jo skupaj z moko popražimo na razgreti svinjski masti. Dodamo paradižnikovo mezgo, lahko tudi sesekljan svež paradižnik in zalijemo s fižolovko.
Dodamo sol, poper, majaron, kumino in žlico kisa. Premešamo in počasi kuhamo še pol ure. Fižolov golaž ponudimo s testeninami, krompirjem, rižem ali kruhovimi cmoki.
Pasulj
Pasulj je prav gotovo ena izmed najbolj priljubljenimi enolončnicami. Verjetno ste že slišali rek: “preprosto kot pasulj”! Pasulje je res preprost za pripravo, a vseeno se raje držimo recepta, da ne gre kaj narobe.
Preprost recept za pasulj:
- 45 dag belega fižola tetovca
- 1 kg suhe svinjine
- 3 stroke česna
- sol in poper
- 30 dag čebule
- 1 lovorov list
- 3 žlice masti
- 2 žlici rdeče mlete paprike
- 1 žlička pekoče paprike ( po želji)
Namočen fižol stresemo v mrzlo vodo, dodamo suho svinjsko meso, solimo in popramo. Pokrijemo in počasi kuhamo približno eno uro. V ponvi segrejemo svinjsko mast in na njej popražimo drobno sesekljano čebulo in strt česen.
Dodamo mleto sladko rdečo papriko in po želji žličko pekoče paprike. Vse skupaj pražimo še kakšno minutko, nato stresemo k mesu in fižolu. Dodamo lovorov list, premešamo, pokrijemo in počasi kuhamo še 40 minut.
Ko so vse sestavine kuhane, pasulj postržemo s kosom belega kruha.
Pašta fižol
Pašta fižol je legendarna, skoraj kultna jed, ki jo pripravimo iz fižola in pašte. V pašta fižol lahko dodamo tudi razno meso, odlično se poda suho svinjsko meso, lahko pa v mineštro zrežemo tudi kuhano klobaso.
Recept za pašta fižol:
- 35 dag fižola
- 25 dag testenin – polžkov
- 40 dag suhega mesa
- 10 dag jušne zelenjave
- 6 dag svinjske masti ali olivnega olja
- 3 dag moke
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 1 lovorov list
- 1 žlička rdeče paprike
- sol in poper
- zelenjavna jušna osnova
- šetraj
- malo vina ali kisa
Fižol čez noč namočimo in ga damo naslednji dan kuhat v malo več vode. Dodamo lovorov list, suho svinjsko meso in drobno narezano jušno zelenjavo; korenje, sveža paprika, zelena.
Počasi kuhamo, ko se vse sestavine zmehčajo, zakuhamo v jed polžke ali druge testenine. Ko so testenine kuhane, iz jedi vzamemo meso in ga narežemo na koščke.
Pašti dodamo prežganje, paradižnikovo mezgo in papriko, malo solimo in popramo, ter na koncu okisamo z vinom ali kisom. Pašto lahko pripravimo tudi brez mesa, v tem primeru jed malo bolj zabelimo z zaseko ali na kocke narezano slanino.
Krompirjev golaž
Krompirjev golaž je odlična enolončnica, pravi krompirjev golaž pripravimo brez mesa.
Recept za krompirjev golaž:
- 1 kg olupljenega, na tanka kolesca narezan krompir
- 25 dag na kolesca narezane čebule
- 2 stroka česna
- 1 žlička sladke paprike
- 1/2 žličke kumine
- ščepec majarona
- sol in poper
- 5 dag masti
- čista zelenjavna jušna osnova
V ponvi segrejemo mast in njej popražimo čebulo. Ko čebula porumeni, dodamo na kolesca narezan krompir, kumino, papriko, majaron, sol in poper.
Premešamo, zalijemo s čisto zelenjavno jušno osnovo, pokrijemo in 25 minut kuhamo do mehkega.
Goveji golaž s kruhovimi cmoki
Goveji golaž s kruhovimi cmoki je prava kulinarična poslastica. Z golaž poznamo veliko receptov, kuharski mojstri pravijo, da mora biti toliko čebule kot je mesa.
Recept za goveji golaž:
- 7 dag svinjske masti
- 50 dag čebule
- 50 dag govejega bočnika
- lovorov list
- ščepec kumine in majarona
- 2 stroka česna
- 1 dag ostre paprike
- 1 dag paradižnikove mezge
- 2 žlici moke ali 1 droben krompir
- 1/2 kozarca rdečega vina
V ponvi segrejemo svinjsko mast in na njej popražimo drobno sesekljano čebulo. Dodamo dišave, papriko, sol in paradižnikovo mezgo. Nato dodamo strt česen in mleto kumino. Prilijemo malo vode, pokrijemo in počasi dušimo, da se čebula zmehča.
Meso zrežemo na enakomerne kose, ga dodamo jedi, zmešamo in počasi dušimo do mehkega. Večkrat premešamo, po potrebi malo zalijemo, da se meso ne prime. Med dušenjem jed zgostimo, lahko dodamo zelo drobno nariban krompir ali malo popražene moke.
Golaž zalijemo, razmešamo in dobro prevremo. Proti koncu kuhanja dodamo malo rdečega vina, postrežemo s kruhovimi cmoki.
Recept za kruhove cmoke
Kruhovi cmoki je odlična priloga golažu. Za pripravo kruhovih cmokov lahko porabimo kakšen dan star kruh ali žemlje, uporabimo lahko tudi črn kruh.
Recept za kruhove cmoke:
- 30 dag kruha ali žemlje
- 2 dag čebule
- 2 dag masti z ocvirki
- ščepec popra
- svež peteršilj
- 1 dl mleka ali goveje juhe
- 2 jajci
- 4 dag moke
- slan krop
Kruh ali žemlje narežemo na kocke in jih malo popražimo. V ponvi segrejemo mast z ocvirki in popražimo drobno sesekljano čebulo. Čebulo malo ohladimo in jo stresemo k narezanemu kruhu. Dodamo poper in drobno sesekljan peteršilj. V mleku ali goveji juhi raztepemo jajci in prelijemo čez kruh.
Premešamo in pustimo stati 20 minut. Nato dodamo moko, premešamo in oblikujemo osem enako velikih cmokov. V večji posodi zavremo vodo, dodamo sol in cmoke kuhamo približno 10 minut.
Vampi po tržaško
Vampi so odlična jed, mnogi je ne marajo, a spet drugi jo imajo za kulinarično poslastico.
Recept za vampe po tržaško:
- 60 dag surovih vampov
- slana voda
- 1 korenček
- 1 korenina peteršilja
- kos zelene
- 1 lovorov list
- 6 dag olja
- 5 dag slanine
- 15 dag čebule
- 2 stroka česna
- 1/2 žličke mlete paprike
- 2 žlici drobtin
- 1 žlica paradižnikove mezge
- goveja juha za zalivanje
- 1/2 kozarca belega vina
- 3 dag nastrganega parmezana
- žlica sesekljanega svežega peteršilja
Vampe dobro operemo, zalijemo s slano vodo, dodamo jušno zelenjavo in lovorov list. Počasi kuhamo do mehkega. Ko so vampi kuhani, jih ohladimo in zrežemo na tanke rezance.
Na olju prepražimo na kocke narezano slanino, dodamo sesekljano čebulo. Ko čebula zarumeni, dodamo sesekljan česen, mleto papriko, drobtine, paradižnikovo mezgo in narezane vampe.
Nazadnje prilijemo vino in posujemo s sesekljanim peteršiljem. Vampe ponudimo z naribanim parmezanom in kosom belega kruha.
Ričet
Ričet je prav gotovo med najbolj poznanimi in priljubljenimi jedmi na žlico. Kako skuhamo dober ričet? Recepti za enostaven ričet, za ričet po starem ali ričet z zelenjavo so v osnovi vsi enostavni. Osnova vsakega ričeta je ješprenj, prekajeno meso in fižol. Okusen ješprenj ali ričet lahko skuhamo tudi brez mesa.
Recept za ričet:
- 20 dag ješprenja
- 2 l vode
- 1/4 kg prekajenega mesa
- 1 korenina peteršilja
- 1 korenina korenja
- 5 dag zelene
- 1/2 čebule
- 1 strok česna
- 3 žlice olja
- 1/2 žličke sladke paprike
- 1 žlička paradižnikove mezge
- 15 dag kuhanega fižola v zrnju
- sol in poper
- 1 lovorov list
- ščepec majarona
Fižol prejšnji dan namočimo in ga naslednji dan skuhamo do mehkega, solimo ga tik pred koncem kuhanja. Ješprenj operemo z vročo vodo na cedilu in dobro odcedimo. V večjem loncu zavremo vodo. V vrelo vodo med mešanjem zakuhamo ješprenj.
Počakamo, da ješprenj zavre, nato dodamo prekajeno meso. Pol pokrito kuhamo na nizkem ognju približno eno uro. Medtem ko se ješprenj z mesom kuha, pripravimo zelenjavo. Operemo in ostrgamo korenje in peteršilj. Zeleno operemo in olupimo.
V ponvi segrejemo olje in dodamo drobno sesekljano čebulo in naribano zelenjavo. Vse skupaj pražimo, da zelenjava porumeni.
Dodamo papriko, premešamo, nato dodamo paradižnikovo mezgo, še enkrat premešamo in stresemo v jed. Pustimo vreti še 15 minut, nato začinimo s strtim česnom, dodamo sol, poper, majaron, lovorov list in kuhan fižol.
Ajmoht – telečja obara
Ajmoht je izraz obaro, najbolj poznana je piščančji ajmoht ali piščančja obara.
Recept za telečji ajmoht:
- 60 dag telečjih prsi, plečeta ali vratu
- 1 1/4 l vode
- 1 korenček
- 1 peteršiljeva korenina
- kos zelene
- 5 dag masti
- 2 žlici moke
- 1/2 čebule
- 2 stroka česna
- poper in sol
- 1 lovorov list
- majaron, timijan
- limonin sok
- malo belega vina
Teletino zrežemo na kose in damo kuhat v 1,25 l vode. Dodamo narezano zelenjavo, pokrijemo in počasi kuhamo. Na olju ali masti svetlo prepražimo moko, dodamo drobno sesekljano čebulo in ko zarumeni, dodamo še strt česen.
Ko prežganje zadiši, ga zalijemo z malo mrzle vode in gladko razmešamo. Prežganje zlijemo k mesu, solimo, popramo, dodamo majaron, timijan, lovorov list in obaro do mehkega kuhamo.
Proti koncu kuhanja dodamo limonin sok in malo belega vina. Telečjo obaro ponudimo z ajdovimi žganci.
Mineštra
Mineštra je močna in gosta zelenjavna enolončnica. Pri kuhanju mineštre lahko sprostimo ustvarjalno žilico in pripravimo jed čisto po svoje.
Prvotni namen mineštre je bil ta, da se je porabila sezonska zelenjava z vrta. V klasični italijanski mineštri morajo biti poleg ostale zelenjave tudi stročji fižol, ter ohrovt ali cvetača. Mineštro obogatimo z raznimi dodatki, najpogosteje so to testenine ali riž, pogosto pa dodamo tudi slanino, panceto in parmezan.
Recept za mineštro:
- 20 dag testenin
- 10 dag slanine
- 2 žlici olivnega olja
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- 2 korenčka
- 25 dag stročjega fižola
- lonček graha
- 1 por
- 2 bučki
- 2 paradižnika
- 2 papriki
- 1 kolerabica
- 1, 5 čiste zelenjavne jušne osnove
- 2 žajbljeva lista
- 1 vejica peteršilja
- 1 vejica zelene
- ščepec majarona
- ščepec šetraja
- sol in poper
- nariban parmezan
Vso našteto zelenjavo, lahko tudi kakšno več ali manj, narežemo na koščke. Paradižnik položimo v vročo vodo, ga olupimo, odstranimo semena in sesekljamo. Slanino in čebulo drobno sesekljamo in ju popražimo na malo olivnega olja ali svinjski masti, lahko tudi na maslu.
Dodamo strt česen in narezano papriko, zalijemo z zajemalko čiste zelenjavne juhe in počasi dušimo nekaj minut. Dodamo preostalo narezano zelenjavo, testenine, žajbelj in sesekljan peteršilj, ter zalijemo s preostalo čisto zelenjavno juho, le je nimamo pa z vročo vodo.
Zavremo in počasi kuhamo 15 minut. Mineštro ponudimo z naribanim parmezanom.
Zelenjavna juha z ribano kašo
Zelenjavna juha z ribano kašo je preprosta enolončnica, odličen okus ji dodamo z mlado kolerabico.
Recept za zelenjavno juho z ribano kašo:
- 3 korenčki
- 1 kolerabica
- 1 peteršiljeva korenina
- svež peteršilj
- 1 žlica masla
- sol in poper
- 3 žlice ribane kaše
- 1, 5 l vode
- ščepec majarona in timijana
Vso zelenjavo očistimo, operemo in narežemo na manjše kocke. V ponvi segrejemo maslo in na njem popražimo narezano zelenjavo. Zalijemo z vodo, lahko tudi z zelenjavno jušno osnovo.
Dodamo ščepec majarona in timijana, ter solimo in popramo. Juho zavremo, vkuhamo ribano kašo, premešamo in kuhamo 20 minut. Preden juho postrežemo, jo potresemo s sesekljanim peteršiljem.
Prežganka z vlivanci
Prežganka je krepčilna prežgana juha, danes jo bomo izboljšali z jajčnimi vlivanci.
Recept za prežganko z vlivanci:
- 2 žlici olja ali maslo
- 1 žlica moke
- 1 l vode
- mleta kumina
Vlivanci:
- 1 jajce
- 1, 5 žlice moke
Naredimo svetlo prežganje, ga najprej razmešamo s hladno vodo in nato prilijemo potrebno količino vroče vode. Ko juha zavre, jo začinimo z mleto kumino in soljo, ter zakuhamo jajčne vlivance.
Vlivance naredimo iz jajca in moke, dobro premešamo in po curku zakuhamo v juho. Še enkrat zavremo, preden juho postrežemo, jo lahko posujemo z drobno sesekljanim drobnjakom.
Kostna juha iz svinjskih kosti z ribano kašo
Kostna juha iz svinjskih kosti je tradicionalna slovenska jed, ki se je pogosto kuhala v pustnem času, saj so takrat gospodinje porabile tudi slabše dele mesa, ki so ostali od kolin.
Recept za kostno juho iz svinjskih kosti:
- 30 dag svinjskih kosti
- 1 korenček
- svež peteršilj
- malo zelene
- sol in poper
- 4 žlice ribane kaše
Recept za juho iz svinjskih kosti:
Svinjske kosti operemo in damo kuhat. Dodamo narezano jušno zelenjavo in solimo. Ko je zelenjava kuhana, juho precedimo in v vrelo zakuhamo ribano kašo.
Juha naj vre še 10 minut, da se kaša skuha. Nato dodamo kuhano zelenjavo, po potrebi prilijemo malo vode in solimo. Preden juho postrežemo, jo potresemo z drobno sesekljanim peteršiljem.
Juha iz svežega zelja
Zeljna juha iz svežega zelja je zdrava in okusna enolončnica. Danes bomo za boljši okus zeljni juhi dodali krompir in jo začinili s kumino.
Recept za zeljno juho iz svežega zelja:
- 25 dag svežega zelja
- 2 krompirja
- 1 čebula
- 1 žlica zaseke
- kumina
- poper in sol
- 1, 5 l vode
Krompir operemo, olupimo in narežemo na kocke. Sveže zelje narežemo na širše rezance in jih poparimo. Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. V ponvi segrejemo zaseko in na njej popražimo čebulo, da zarumeni.
Dodamo narezan krompir in poparjeno sveže zelje. Zalijemo z vodo, dodamo kumino in kuhamo do mehkega. Ko so vse sestavine kuhane, jed solimo in popramo.
Viri; 15 najboljših jedi na žlico:
- Slovenska kuharica; sočni golaž
- Kuhajmo po domače; kruhovi cmoki
- Kuharica; 15 najboljših jedi na žlico; Vampi po tržaško
- Mineštra: Ada Cerkvenik; Kuharska knjiga